Trwa Å‚adowanie danych...

Wirtualizacja szkolnych serwerów (Windows Server SBS 2003 i nowszych ...)

Data aktualizacji: 12 czerwiec 2024 r.

KONTAKT w sprawie wirtualizacji


Każdy opiekun pracowni komputerowej teoretycznie może samodzielnie zainstalować szkolny serwer na dostępnych platformach wirtualizacji:

  1. Oracle VirtualBox – bezpłatna platforma do pobrania internetu. Poniżej przedstawiamy przykładową wirtualizację szkolnego serwera Windows Server 2003 SBS R2 przekazywanego szkołom wraz z pracowniami komputerowymi w latach 2004 - 2008. System operacyjny bazowy komputera - Windows 8.1 Professional.
    Zobacz jak wyglÄ…da serwer SBS2003 na platformie Oracle VirtualBox



  1. Hyper-V – dla systemu Windows 10 Pro, platforma dostępna po zainstalowaniu funkcji Hyper-V. Poniżej przedstawiamy przykładową wirtualizację szkolnego serwera Windows Server 2003 SBS R2 przekazywanego szkołom wraz z pracowniami komputerowymi w latach 2004 - 2008. System operacyjny bazowy komputera - Windows 8.1 Professional.
    Zobacz jak wyglÄ…da serwer SBS2003 na platformie Hyper-V



Instalację serwera można przeprowadzić z nośników instalacyjnych (najlepiej z obrazu ISO).

Dla wysłużonego Windows Server 2003 SBS

Instalację wykonuje się z tzw. Czerwonej DVD Kolekcji (Jesień 2007/Wiosna 2008) lub Niebieskiej DVD Kolekcji - ostatniej stworzonej przez Microsoft dla MEN - wiosna 2010. Jest to jednak proces czasochłonny - instalacja i konfiguracja pełnego systemu trwa około 20 godzin. Wymaga również pewnych umiejętności oraz doświadczenia podczas konfiguracji maszyny wirtualnej do korzystania z systemu.

Należy również pamiętać, że konfiguracja zawarta w instalatorze MEN będzie obsługiwała jedynie komputery z systemami Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7. Aby dostosować serwer do obsługi komputerów z systemami Windows 10 i Windows 11 należy wykonać modyfikację usługi Active Directory i stworzyć odpowiednie kontenery i zasady grupy.

Uwaga: Innym sposobem uzyskania SBS2003 w formacie Hyper-V jest zakup u nas dysku USB (pendrive), na którym zainstalujemy dla Was SBS2003 (edycja Jesień 2007/Wiosna 2008/Lato 2010) w proponowanej i sprawdzonej konfiguracji. Nasza konfiguracja zapewnia obsługę komputerów uczniowskich z systemami: Windows 10 Professional i Windows 11 Professional


Dla nowszych wersji serwerów Windows

Instalację wykonuje się z obrazu ISO nośnika systemu pobranego z serwisu Microsoft. Po instalacji należy samodzielnie całkowicie skonfigurować serwer:

  • uruchomić kontroler domeny
  • zdefiniować użytkowników oraz odpowiadajÄ…ce im zasady grupy
  • zdefiniować udziaÅ‚y sieciowe
  • uruchomić serwer DNS
  • uruchomić serwer DHCP
  • uruchomić pozostaÅ‚e, ważne usÅ‚ugi sieciowe (np. routing i dostÄ™p zdalny - odpowiedzialne za obsÅ‚ugÄ™ Internetu w pracowni)

Drugim sposobem jest migracja zainstalowanego wcześniej wirtualnego Windows Server 2003 SBS w wersji szkolnej do wersji na którą posiada się ważną licencję.

Konfiguracja wirtualnego dysku serwera dla Hyper-V

Podział dysku: C: 100-200 GB, R: 20 GB, O: 360-850 GB
Rodzaj pliku dysku wirtualnego: VHDX (dynamicznie powiększający się)

Administrator pracowni może na etapie zamówienia sam określić, jaki podział dysku jest w jego przypadku najbardziej odpowiedni.

Uwaga: Posiadamy dyski wirtualnych serwerów w następujących wersjach: Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 oraz Windows Server 2022 - wszystkie w standardzie Szkolnych Pracowni określonych przez MEN.

Wariant I

Dysk wysyłamy kurierem, a oprogramowanie zaraz po aktywacji, zgodnie ze standardową procedurą Microsoft będzie gotowe do użytku.

Cena dysku wraz z dostawą kurierem – ustalana po określeniu zawartości (ilości i rodzajów wirtualnych obrazów serwera, tel. 74 872 21 12, e-mail: spk@multinet.pc.pl

Forma zamówienia: Faks lub E-mail
Forma płatności: przelew
Termin płatności: 14 dni od dostarczenia przesyłki
Typ dostarczanego dysku: w zależności od ilości obrazów serwera
Instrukcja instalacji: wysyłana jest pocztą elektroniczną na adres podany w zamówieniu, dodatkowo wspomagamy przy instalacji wizytą poprzez zdalny pulpit. Ponieważ pliki dysków wirtualnych mają dużą objętość (dziesiątki GB), ze względów czysto technicznych oraz z uwagi na prawa autorskie nie udostępniamy ich OnLine

Wariant II
Możliwa jest pełna instalacja wirtualnego serwera wraz z platformą wirtualizacji na komputerze dostarczonym przez szkołę lub zakupionym w naszej firmie.

  1. W przypadku gdy szkoła posiada jednostkę o parametrach wystarczających do wykonania wirtualizacji wysyłamy kuriera po jednostkę, a po instalacji również odsyłamy wirtualny serwer kurierem.
  2. W przypadku zakupu jednostki w Serwisie Pracowni Komputerowych, instalujemy całość oprogramowania (jak wyżej) i wysyłamy całość kurierem.

Forma zamówienia: - jak w Wariancie I


Wariant III
Ta forma realizacji zamówienia, to połączenie Wariantu II i naszej wizyty w szkole celem dokonania pełnej integracji pracowni. Koszt uwzględnia naszą usługę oraz dojazd na miejsce. W tym wypadku udzielamy w ramach całej usługi szkole bezpłatnego rocznego wsparcia określonego w "Umowie serwisowej" gwarantującym poprawne funkcjonowanie pracowni.

Forma zamówienia: - jak w Wariancie I

Zalety wirtualnych serwerów:

  • Niezależność od platformy sprzÄ™towej – można uruchomić szkolny serwer SBS2003 praktycznie na każdym sprzÄ™cie, w tym na najnowszych sprzÄ™towych serwerach
  • Pewność dziaÅ‚ania pracowni – wirtualny serwer (a wÅ‚aÅ›ciwie jego wirtualny dysk) to plik, można zatem zrobić jego kopiÄ™ na wypadek awarii.
  • Szybka migracja na inny sprzÄ™t – w przypadku awarii można szybko uruchomić serwer na innym komputerze instalujÄ…c platformÄ™ wirtualizacji na której pracowaÅ‚ (Virtual PC/ VirtualBox/ Hyper-V) i kopiujÄ…c wirtualny dysk.
  • Walory edukacyjne – nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć drugÄ… maszynÄ™ wirtualnÄ… i podÅ‚Ä…czyć kopiÄ™ wirtualnego dysku aby móc dowolnie eksperymentować z serwerem bez obawy uszkodzenia jego konfiguracji.
  • Szybki start i zamkniÄ™cie komputera – wirtualnego serwera nie trzeba wyÅ‚Ä…czać, każda platforma wirtualizacji dysponuje możliwoÅ›ciÄ… zapisania stanu maszyny – czas zapisu i odtworzenia: 5-10 sekund! Platforma Hyper-V robi to automatycznie.
  • ObsÅ‚uga caÅ‚ej przestrzeni RAM – wirtualny serwer (w przeciwieÅ„stwie do sprzÄ™towych) widzi peÅ‚ne 4GB pamiÄ™ci RAM.
  • Wysoka wydajność – wirtualny serwer pracuje dużo szybciej niż sprzÄ™towy, daje to nieosiÄ…galnÄ… do tej pory prÄ™dkość dziaÅ‚ania wszystkich usÅ‚ug.
  • Szybka i wydajna sieć – stacje uczniowskie pracujÄ… i logujÄ… siÄ™ znacznie szybciej niż do serwera sprzÄ™towego
  • Możliwość migracji w górÄ™ – posiadajÄ…c wirtualny SBS2003 można dokonać migracji do najnowszego systemu Windows Server 2012 wraz z wszystkimi ustawieniami.
  • Brak ograniczeÅ„ sprzÄ™towych – oznacza ni mnie nie wiÄ™cej w PaÅ„stwa przypadku, że wielkość dysku twardego ksztaÅ‚tujemy na etapie tworzenia wirtualnego serwera – nic nie stoi na przeszkodzie aby na fizycznym sprzÄ™cie z dyskiem 500 GB wirtualny serwer miaÅ‚ dysk 1 TB.


Kontakt w sprawie WIRTUALIZACJI

Wycenę wirtualnego serwera realizujemy na zamówienie, dostosowując się do Państwa potrzeb. Niezbędny jest w tej sprawie kontakt z nami za pośrednictwem telefonu bądź poczty elektronicznej. Wówczas ustalamy takie parametry jednostek jak:

  • Czy wykonać wirtualizacjÄ™ na sprzÄ™cie nowym czy posiadanym przez szkoÅ‚Ä™
  • Rodzaj jednostki przeznaczonej na serwer i jej parametry
  • Rodzaj platformy wirtualizacji
  • PodziaÅ‚ dysku serwera wirtualnego
  • Rodzaj zainstalowanego systemu operacyjnego.
  • itp.

Serwis Pracowni Komputerowych AHU MultiNet - RECEPCJA SERWISU
Telefon stacjonarny/Fax: 74 872 21 12

Dostępny jest również nasz formularz kontaktowy oraz widżet Gadu-Gadu na naszej stronie

Konsultant - specjalista ds. sprzedaży:
Przemysław Baziak: 695 532 548
Michał Kisiel: 693 581 432
E-mail: spk@multinet.pc.pl

Zadaj pytanie on-line

2016 © Pracownie komputerowe dla szkół, Serwery dla szkół, Office dla szkół | powered by uCore Engine

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawo Telekomunikacyjne, informujemy, iż nasza witryna umieszcza w pamięci podręcznej Państwa przeglądarki tzw. plik cookie. Jest on wykorzystywany jedynie w celach statystycznych, a także aby ułatwić Państwu nawigację po stronie. Jeśli uważają Państwo, że narusza to Waszą prywatność, mogą Państwo wyłączyć obsługę plików cookie dla konkretnej witryny w ustawieniach przeglądarki.